AppGallery’e Uygulama Yükleme

Emre Taner Çetinkaya
3 min readJul 7, 2020

--

AppGallery nedir?

AppGallery, Huawei’in resmi uygulama dağıtım platformudur. AppGallery kullanarak mobil uygulamaları arayabilir, indirebilir, yönetebilir ve paylaşabilirsiniz. AppGallery, platformdaki uygulamaların indirme ve kullanım için güvenli olduğundan emin olmak üzere dört katmanlı tespit mekanizmasına sahiptir. AppGallery platformunda her türde kullanışlı ve eğlenceli uygulamalar mevcuttur.

Açıklama Huawei web sitesinden alınmıştır.

AppGallery geliştirici hesabı nasıl açılır?

Öncelikle aşağıda bulunan linkten üye oluyoruz. Üye olurken türkçe karakter kullanmamaya dikkat ediniz.

Üye olduktan sonra Bireysel(individua) ve Kurumsal olarak iki seçenek çıkıyor.Bu aşamada kimliğinizin fotoğrafı ve banka kartınızın fotoğrafı istiyor. Alternatif olarak Passport ile de kayıt olabiliyorsunuz. Kendimize uygun olanı seçip gerekli bilgileri doldurup formu gönderiyoruz.

Bu işlemin ardından 1–2 günlük iş gününden sonra hesabınızın onaylanıp onaylanmadığı hakkında bir mail alıyorsunuz.

Eğer her şey yolunda gittiyse kabul mailini alıyor ve bu panel ile karşılaşıyoruz.

Huawei Developer Ekranı

AppGallery Connect’e tıklayıp devam ediyoruz. Açılan pencerede

Uygulamamızın ismi, paket adı, uygulama dili gibi seçenekleri seçmemiz gerekiyor. Bu aşamaları geçtikten sonra uygulamamızın tanıtım sayfasında bulunacak olan açıklamalar, ekran görüntülerini ve uygulama kategorisini çekiyoruz.

Sıra geldi uygulamamızın aab. dosyasını yüklemeye, bu işlemden önce java keytool ile “upload_certificate” dosyasını oluşturmamız gerekiyor.

“upload_certificate.pem” dosyası nasıl oluşturulur?

https://developer.huawei.com/consumer/en/doc/development/HMS-Guides/hms-analytics-xamarin-configuringappinfo

Öncelikle uygulamamızın anahtar dosyasından SHA-256 kodunu öğrenip Huawei Developer sayfasından giriş yapmamız gerekiyor. Diğer kaynaklardan SHA-256 kodunun nasıl öğrenileceğini bulabilirsiniz. SHA-256 kodunu öğrenip “Project Settings” menüsünden girişini yapıyoruz.

SHA-256 kodunu girdiktein sonra javanın kurulu olduğu dosya dizinini öğreniyoruz. Benim kendi bilgisayarımda kurulu olduğu alan aşağıda yazıldığı gibidir.

C:\Program Files (x86)\Java\jre1.8.0_25\bin

Başlat’a CMD yazıp sağ tıklayıp yönetici olarak açıyoruz.

cd C:\Program Files (x86)\Java\jre1.8.0_25\bin

yazıp enter ile ilerliyoruz.

Aşağıda bulunan kodu kendimize göre düzenleyip çalıştırıyoruz.

keytool -genkey -keystore D:\Android\mykeystore.jks -storepass 123456 -alias sitekitshowcase -keypass 123456 -dname “o=Huawei” -keysize 2048 -keyalg RSA -validity 36500

Eğer değerleri doğru girerseniz. Java’nın yüklü olduğu klasörde

upload_certificate.pem dosyasını görebilirsiniz.

Bu dosyayı App Signature bölümünden yüklüyoruz.

Bu işlemin ardından APK dosyamızı yükleyebiliriz.

Apk dosyası yüklendikten sonra 5–10 beklememiz gerekiyor. APK işlenmesi bittikten sonra sağ üst taraftan SUBMIT diyerek uygulmanızı incelemeye yollayabilirsiniz.

Ben kendi uygulamamı yolladım ve onaylanmasını bekliyorum. Biraz karmaşık bir süreç oldu kendi açımdan da elimden geldiğince anlatmaya çalıştım umarım yararlı bulanlar olur.

Admob Reklam Birimlerine Göre Kazanç konumu inceleyebilirsiniz.

--

--