Admob Reklam Birimlerine Göre Kazançlar

Emre Taner Çetinkaya
2 min readDec 6, 2020

--

Herkese merhaba arkadaşlar, mobil uygulamaya geliştirmeye başlamadan önce herkesin düşündüğü gibi maddi olarak elime ne geçecek diye araştırma yapmıştım fakat elle tutulur bir bilgi edinememiştim. Bu yazımda aklınızda bir takım bilgilerin yer edinmesi için kendi uygulamamdan bazı Admob Raporlarını paylaşacağım.

Uygulamalarınızda kullanabileceğiniz reklam birimleri yukarıda belirtilmiştir.

Ben kendi uygulamamda Banner, Geçiş ve ödüllü reklam kullanıyorum. Yerel gelişmiş ve uygulama açıkken reklam birimleri daha sonra geldi ve deneme fırsatı bulamadım.

Banner

Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz.

57.389 kere reklam gösterimi olmuş ve yalnızca 541 kişi tıklamış. 1 Tıkla yaklaşık olarak 0,48 TL vermiş. %0,94 Gösterim TO’su olan bu istatistiğin anlamı 100 reklam gösteriminde yaklaşık 1 kere reklama tıkanılmış.

Gösterim TO’su Nedir?

Gösterim TO'su = ( Tıklama sayısı / gösterim sayısı ) x %100

Örneğin, bir reklam 100 gösterimde 7 tıklama aldıysa, Gösterim TO’su %7 olurdu.

Geçiş

Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz.

3.608 reklam gösterimi olmuş ve 399 kişi reklama tıklamış. Getirisi ise 223,20 TL olarak gerçekleşmiş. Tıklama başına 0,58 TL vermiş.%11,06'lık bir Gösterim TO var bu reklam biriminde az gösterilmesine rağmen tıklama oranı yüksek. Gösterim TO’sunu yukarıda açıklamıştık.

Ödüllü Reklam

Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz.

649 kere ödüllü reklamın tamamı seyredilmiş ve 36 kişi reklama tıklamış. 23,10 TL getirisi olmuş. 0,64 TL bir TBM ortalaması gerçekleşmiş. %5.55 ‘de Gösterim To var. 100 gösterimde 5.5 kez reklama tıkanılmış.

Yukarıda bulunan reklam birimleri performansını etkileyen önemli faktörleden biri sektör. Uygulamanızın konusuna göre TBM değeri değişmektedir. Bizim uygulamamız Türkçe ve aktif kullanıcı sayısı 14K civarıdır. Yabancı dilde bir uygulamada bundan kat kat daha fazlası kazanılabilir.

Bu yazıda verdiğim bilgiler yanlış veya hatalı olabilir. Kendi raporlarımı size sunup fikir edinmenizi sağlamak istedim. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

twitter.com/emretanerc

Etcmobileapps.com

--

--